Mantolama

Mantolama Nedir?

Mantolama nedir? Mantolama nasıl yapılır? Mantolama ne kadar sürede yapılır? Mantolama uygulamasının önemi nedir? Bu sorular ile alakalı aklınızdan geçen düşüncelere cevap verebilmek için sizlere detaylı bir mantolama makalesi hazırladık.

Mantolama Nedir?

Mantolama basit olarak anlatılacak olursa binanın dışında bulunan ısıyı içeriye sokmadan aynı zamanda binanın içindeki ısıyı korumak amacıyla binanın manto içerisine alınması yada ısı malzemeleri ile kaplanması işlemidir. Mantolama nedir sorusunun teknik cevabı ise ısı köprüsü oluşmadan veya oluşturmadan binaya gerekli olan ısı izolasyon katsayısına ulaşarak binanın dış yüzeylerine uygulanan ısı izolasyonudur.

Mantolama günümüzdeki kullanılan en yaygın ısı yalıtım sistemidir. Bunun nedeni ise hem kışın içerideki sıcak havayı belirli ısı derecesine kadar içeride hapsederken yazın ise içerideki soğuk havanın dışarı çıkmasına engel olur. Böylece hem enerjiden tasarrufu hemde ısı kaybını minimuma düşürür.

Mantolama

Yapılarımız içerisinde ısınmak ve serinlemek amacıyla klima, kombi, kalorifer gibi cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazların sarf ettikleri enerji faturaları, mantolama uygulamaları sonrasında %52 oranında azalmaktadır. Eğer yapılarınızın temel ve çatılarına mantolama yapıldı ise bu oran %60’ları dahi görebiliyor. Buda 1000 TL gelen ısı faturasının 400 TL’ye kadar düşmesine yardımcı oluyor. Böylesine mükemmel bir tasarrufun hem cebinize hemde ülke ekonomisine katkıda bulanacağı bir gerçektir.

Binaların en önemli ısı kayıpları kolon ve kirişlerden kaynaklıdır. Bu nedenle sadece iç duvarlara mantolama yaptırmak size ömürlük çözüm olmaz. Mantolama uygulaması dış cephe ve bina duvarlarına da yapıldığı zaman en verimli şeklini alır. Bu nedenle mümkünse kirişler, kolonlar, duvarlar, pencere merkezleri gibi tüm alanlar mantolama yapılmalı ve tamamı koruma altına alınmalıdır.

Mantolama kısa adı olan dış cephe ısı yalıtım sistemi uzun seneler öncesinde Avrupa’da standartlarla çevrili bir hale getirilerek enerji tasarrufu amaçlı kullanılmaya başlamıştır. Avrupa’da bulunan yapılarda neredeyse mantolama görmek imkansız denebilir.

Ülkemizde ise bu durum gecikmeli de olsa faaliyete geçmiştir. Bunun nedeni ise enerji satan bir ülke iken enerji alan bir ülke konumuna gelmemizden kaynaklanmaktadır. Dünya üzerinde kaynakların çok hızlı bir şekilde tüketildiği gerçeği göz önüne alındığında tasarruf tedbirlerini yapmamız zorunlu hal almıştır.

Dış Cephe Mantolama ve Önemi

Dış cephe mantolama yaptırmak giderlerin düşmesi için son derece mantıklı bir harekettir. Bunun nedeni yukarıda da bahsettiğimiz gibi enerjiyi korumasıdır. Yapı içerisinde ısıtma ve soğutma için kullanılan araçların faturaları, dış cephe mantolama sayesinde normal seviyesinden çok daha aşağıya düşecek ve kullanıcıların daha az ödeme yapmasına fayda sağlayacaktır. Ancak bunun için dış cephe mantolamasının iyi olması gerekmektedir.

Cephe mantolama uygulaması yakıttan tasarruf sağaltırken diğer taraftan hava kirliliğini de önler. Ayrıca dış cephe mantolama uygulaması, yapınızın cephelerindeki ısı ve nem iletimini azaltacağından dolayı yapınızın ömrünü de uzatır. Ekonomik ve konforlu yaşama ihtiyacı her geçen gün daha da artarak hissediliyor. Bu nedenle de insanlar her geçen zaman diliminde ekonomisi ve konforu için kalıcı çözümlere yöneliyorlar. Yöneldikleri çözümlerin en başında ise ısı yalıtım geliyor.

İnsanoğlu mantolama ile ilgili bir çok çalışma yapmıştır. Mantolama malzemeleri 1950’li yıllarda geliştirilmeye başlanmış ancak o dönemde yaşanan petrol krizi nedeniyle duraksamaya girmiştir. Hayatımızın her anında ekonomik açıdan zorluklar olsa da tasarruf yapma gerçeği esastır. Mantolama sayesinde bu tasarruf sağlandığı gibi enerji kaynaklarının azlığı, çevre kirliliği gibi yaşamımızı ciddi olarak etkileyen faktörlere de destek olmuş oluyoruz.

Mantolama hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ana sayfamızda bulunan mantolama menüsünü gözden geçirmenizde fayda var.

Mantolama Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Mantolama yaptırırken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar içerisinde mantolama malzemeleri başta olmak üzere işçilik ve mantolamanın yapılma şekli son derece önemlidir. Bu nedenle sizlere mantolama yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz konusunda bilgiler vermek istiyoruz.

Mantolama Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mantolama yaptırmanın amacı bildiğiniz gibi başta ekonomik olarak ısınma ve soğutma faturalarını en aza indirmek diğer neden ise bina yapısını korumaktır. Mantolamanın amacıda tasarruf olduğundan dolayı yaptırılan mantolama kötü ve size tasarruf sağlamaz ise bunun hiç bir anlamı kalmaz.

Bu yüzden mantolama yaptırırken bazı noktalara dikkat etmeli ve bilinçli bir tüketici olmalıyız. Örnek verecek olursak mantolama yaptırırken kullanılan malzemeler, yapılan işçilik, zaman ve bütçesi son derece önemlidir. Dilerseniz sizlere mantolama yaptırırken dikkat etmeniz gereken maddelerden bazılarını sayalım.

 1. Dış cephe mantolama için kullanılan ısı yalıtım levhasının siyah veya gri olmasına dikkat etmelisiniz.
 2. Isı yalıtım levhasını yapıştırmak için kullanılan malzemenin kaliteli yapıştırıcı olması gereklidir.
 3. Isı yalıtım levhasının üstüne en az 6 adet 12 cm’lik PVC dubel kullanılmalıdır.
 4. Dış cephe mantolama için kullanılan ısı yalıtım levhası en az 3 cm kalınlığı ve üzeri olmalıdır.
 5. Bina yüksekliği 6.50 metre üzeri olan binalarda 22-24 dansite arası ısı levhaları kullanılmaması gerekir.
 6. Mantolama uygulaması dış izolasyon uygulamaları ile tam verim sağlamaktadır. Bu nedenle mantolama uygulamasını dairenizin içinden yaptırmamaya dikkat etmelisiniz.

Mantolama yaptıracak kullanıcı olarak sizleri bu konuda uyarmakNistaş Yapı olarak bizlerin görevidir. Ancak yukarıda sayılan bazı maddeler teknik bilgi istediğinden dolayı mantolama yaptırmadan önce teknik bir şartname ile bu maddeleri bizlerle imzalı şartname haline getirebilir ve sağlıklı bir mantolama yaptırabilirsiniz. Mantolama şartnamesi yapmak için dilerseniz internet üzerinden “mantolama şartnamesi örneği” yazarak arattırabilir veya bizlerden isteyebilirsiniz.

Yukarıda sizlere anlattığımız konu tamamı ile mantolama yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz? Sorusunun cevabıdır. Bu cevap aynı zamanda “ısı yalıtımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz” veya “dış cephe yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerekir” sorularının da cevabıdır.

Isı yalıtımında dikkat edilecek hususlar ne kadar bilinçli bir tüketici olursak mantolama sonrasında o kadar tasarrufu iyi sağlamış oluruz.

Mantolama Çeşitleri

Mantolama çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız sizi bilinçli bir tüketici yapacaktır. Eğer binanıza mantolama yaptırmak istiyor ve mantolama çeşitleri hakkında bilginiz yok ise sizlere aşağıda belirteceğimiz mantolama seçeneklerinden birini seçerek binanıza mantolama yaptırabilirsiniz.

Mantolama Çeşitleri

Müşterilerimiz bazen firmamızı arayarak çatıya mantolama yapılıp yapılmadığını bazende mantolama yaparken içerisinde hangi mantolama malzemelerinin kullanıldığını soruyorlar. Bu nedenle mantolama çeşitleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyor ve bu yaptırılan mantolama uygulamalarında nerelere uygulandığını, içerisinde ne gibi malzemeler kullanıldığını anlatmak istiyoruz.

Mantolama çeşitleri dış cephe mantolama, iç cephe mantolama ve ortadan mantolama, döşemelerde mantolama, çatılarda mantolama olmak üzere beşe ayrılmaktadır. Bunun dışında mantolama çeşitleri birde kullanılan ısı yalıtım malzemelerine göre çeşitlere ayrılır. Bunlar EPS mantolama, karbonlu EPS mantolama, XPS mantolama, taş yünü mantolama ve fugalı / yalı baskı mantolama uygulamalarıdır. Dilerseniz bu mantolama çeşitleri hakkında sizlere biraz daha teknik ve detaylı bilgi verelim.

Dış Cephe Mantolama

Dış cephe mantolama, dışarıdaki ısıyı içeriye sokmadan ve bina içerisindeki ısıyı muhafaza etmek için kullanılan bir mantolama uygulamasıdır. Bir nevi bina kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Mantolama çeşitleri arasında en çok tercih edilen ısı yalıtım sistemidir.

Dış cephe mantolama esnasında kullanılan malzemeler ise şöyledir;

 • EPS
 • XPS
 • Karbonlu EPS
 • Taşyünü ısı yalıtım levhaları

İç Cephe Mantolama

İç cephe mantolama uygulaması aynı dış cephe kaplama uygulamasındaki gibidir. İç cephe duvarları, ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanır ve üzeri boyanır. Dilendiği taktirde kaplamanın üzerine alçıpan da yapılabilir.

Kullanılan Malzemeler:

 • EPS
 • XPS
 • Karbonlu EPS
 • Isı yalıtım levhası

Ortadan Mantolama

Ortadan mantolama çeşidi daha çok kuzey cephelerde ve çok sert rüzgarların olduğu binalarda tercih edilen bir uygulamadır. Ortadan mantolama uygulamasında cephe üzerine kalıp konur. Kalıp üzerine ısı yalıtım malzemesi ve onun üzerine tekrardan kalıp koyularak işleme devam edilir. Ortadan mantolama uygulamasına kısaca çift korumalı mantolama da denilebilir.

Kullanılan Malzemeler:

 • Cam yünü
 • Taş yünü
 • Ahşap yünü
 • Koyun yünü
 • Mineral lifli plak ısı yalıtım malzemeleri
 • EPS ve EPS sert köpük
 • Poliüretan sert köpük
 • Genleştirilmiş üreformaldehit köpük
 • Plak üreten ısı yalıtım malzemeleri
 • Cam köpüğü
 • Genleştirilmiş perlit veya verniküit
 • Bims ve benzeri ısı yalıtım malzeleri

Döşemelerde Mantolama

Döşemelerde mantolama bilindiği üzere döşemelerin su emilimini kesmek amacıyla yapılan bir uygulamadır. Zemin üzerindeki döşemelere su emmeyen ve yüksek basma mukavemetine sahip XPS levhalar ile sağlamlaştırılmalıdır. Özellikle ısıtılmayan bodrumlar üzerinde yer alan döşemelerde, mantolama bodrum tavanına tespi edilir ve zemin katların döşemelerden kaynaklanan ısı kayıplarının önüne geçilir.

Çatılarda Mantolama

Çatı arası yürünmesi gereken çatılarda ahşap kadronlar üzerine kalaslar ile yürüme yolu inşa edilmelidir. Eğer yalıtım malzemeleri üzerine yük binecek ise şilte tipi ürünler yerine levha formatında sert mantolama malzemeleri kullanılmalıdır.

Ayrıca uygulama yapılacak alanın çatı döşemesi mutlaka toz, kir ve harç artıklarından temizlenmeli yada döşeme üzerine mala perdahlı ince bir şap atılmalıdır. Bu işlem sonrasında daha düzgün bir zemin elde edilir. Düzgün bir yüzey çok daha iyi bir mantolama uygulamasına yardımcı olur. Bu düzgün yüzey sağlandıktan sonra üzerine buhar dengeleyici serilir ve kalınlığı TS 825 yani “Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Startları”na uygunluğa göre belirlenmiş mantolama malzemeleri döşenir.

Isı Yalıtım Malzemelerine Göre Mantolama Çeşitleri

Mantolama çeşitleri birde ısı yalıtım malzemelerine göre ayrılmaktadır. Bu mantolama çeşitlerini yukarıda malzemeler diye ayırdığımız maddelerde görebilirsiniz. Bunlar ESP mantolama, karbonlu EPS mantolama, XPS mantolama, taş yünü mantolama ve fugalı/yalı mantolama olmak üzeredir.

Dilerseniz ısı yalıtım malzemelerine göre mantolama çeşitleri hakkında da detaylı olarak sizleri bilgilendirelim.

EPS Mantolama

EPS (Expanded Polistren), petrolden elde edilmiş, termoplastik, kapalı gözenekleri olan ve genel olarak beyaz renkli bir ısı yalıtım malzemesidir. EPS levhalarında yaklaşık olarak  (1 m³ EPS’de 3 ile 6 milyar) küçük ve kapalı gözenek hücresi bulunur. Bu hücreler içerisinde %98 civarı hareketsiz ve kuru hava barınır.

Bu özelliklere sahip EPS’ler ekonomik ve üstün ısı yalıtım özelliklerine sahip olduklarını gösterirler. Ürünün performansı ve kullanım ömrü boyunca bu değer sabit kalır. Kısacası bu malzeme son derece iyi bir malzemedir. Kalınlığı incelmez, ısı iletkenliği azalmaz ve diğer özelliklerinde hiç bir bozulma görülmez. Ayrıca EPS istenilen yoğunlukta üretilebilir. Yalıtım amacıyla genel olarak 15-30 kg/m³ yoğunluğunda kullanılır. EPS levhalar çok hafiftir ve cepheye fazla yük bindirmez. EPS mantolama bina iç ve dış duvarlarında uygulanırlar.

Karbonlu EPS Mantolama

Karbonlu EPS, içerdiği grafit usu reflektörleri ile yalıtımı geliştirilmiş bir EPS yani Expanded Polistren çeşididir. Karbonlu EPS’ye rengini veren gri de bu grafit ısı reflektörleridir. Bu grafit, sıcak ve soğuğu daha iyi yansıtarak konvansiyonel EPS’ye göre yalıtımın daha iyi olmasına yardımcı olur.

EPS düşük yoğunluklarda bile ısı iletken grubu 035’e (TS7316 EN 13163) dahildir. Düşük yoğunluklarda ısı iletkenlik grubunun 035 olması sayesinde konvansiyonel EPS’ye göre çok daha az yada daha önce malemelerle aynı ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Karbonlu EPS mantolama uygulaması bina iç ve dış duvarlarına uygulanmaktadır.

XPS Mantolama

Homojen bir hücre yapısına sahip, yalıtım amaçlı üretilen bir ısı yalıtım malzemesidir. Polistirenden üretilir. Açılımı Extrude Polistren’dir ve sert bir köpüktür. Basma mukavemeti yüksek, ısı iletkenlik değeri iyi, B1 yangın sınıfına giren ve bünyesine su almayan hatta nemden etkilenmeyen bir malzemedir.

Genel olarak bina iç ve dış duvarlarına uygulanır. Zemin izolasyonlarında, su basmalarında çatı izolasyon işlemlerinde de kullanılır.

Taşyünü Mantolama

Taşyünü mantolama malzemesi, bazalt taşının yaklaşık olarak 1350-1450°C’de ergitilerek elyaf haline getirilmesi ile oluşturulur. Bazalt taşı inorganik bir ham maddedir. Aynı zamanda yerli olarak temin edilmektedir.

Taş yünü kullanım yerine ve amacına göre farklı boyutlarda hatta farklı teknik özelliklerde üretilebilir. Değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha, boru, dökme şeklinde üretilebilen taş yününün ısı yalıtımı, ses yalıtımı, akustik düzenleme ve yangın yalıtımı amacıyla da kullanıldığı bilinir.

Fugalı / Yalı Baskı Mantolama

Fuga mantolama dış cephe kaplamaları arasında kullanılan ve genel olarak çatlamayı ve yine estetik görünümü sağlamak amacıyla yapılır. Fugalı mantolama uygulaması hem estetik görünüm sağladığı için hemde uygulamada dekoratif sıva ve boya uygulama aşamasında ek oluşturmadan sonlandırma yapıldığı için tercih edilmektedir.

Mantolama Sözleşmesi

Mantolama sözleşmesi nedir? Mantolama sözleşmesinde hangi maddelerin geçmesi gerekir? Mantolama sözleşmesi yaparken nelere dikkat etmeliyiz ve hangi maddelerde hangi ibarelerin kullanılması gerektiğini bilmeniz gerekir. Böylece hem iş veren hemde yüklenici tarafından bilinecek değerleri yazıya dökülmüş olacaktır.

Mantolama Sözleşmesi

Mantolama sözleşmesi, iş veren ile işi yapacak olan mantolama firması arasında taraflarca imzalanan bir anlaşmadır. Mutlaka iki tarafçada imzalanması gerekir. Bu sözleşme içerisinde bir çok madde belirtilebilir ve iki taraf içinde maddeler uygunsa taraflarca imzalanır.

Mantolama sözleşmesinin yapılması ileride oluşabilecek problemlerin önüne geçer ve her iki tarafta en azından neler yapacağını bilir. Peki mantolama sözleşmesi içerisinde ne gibi maddeler geçmeli? Neler özellikle belirtilmeli birazda bundan bahsedelim.

Mantolama Sözleşmesi İçerisinde Neler Olmalı?

 • Taraflar : İş veren ile işi yapacak olan firmanın unvanı ve adresi olmalıdır.
 • İşin Yapılacağı Yer : Mantolama veya diğer uygulamalardan hangisi yapılacak ise mutlaka işin yapılacağı yerin adresini, bina adından kapı numarasına kadar tüm adres bilgileri yazılmalıdır.
 • İşin Konusu : Yapılacak işin kısaca konu başlığı belirtilmelidir. Bunun nedeni hangi mantolama çeşidinin yapılacağının anlaşmasındandır.
 • Sabit Fiyat Garantisi : Mantolama malzemeleri genel olarak artan kura göre alınır ve satılır. Bu nedenle bazı firmalar bu artan kurlar nedeniyle iş sonrasında iş verenden kur farkını yani ek ücret talebinde bulunabilir. Bu nedenle mantolama sözleşmesi içerisinde sabit fiyat garantisi istendiğinde size hiç bir ekstra ücret sürprizi çıkmayacaktır. Ayrıca mantolama dışında farklı bir işlem yapılacak ise bunlarda belirtilmelidir. Örneğin dış cephe boyası, drenaj gibi işlemler ve fiyatları mutlaka sözleşmede kalem kalem yazılmalıdır.
 • Ödeme Türü : Ödemenin ne zaman yapılacağı ve hangi tarihler arasında ödeme yapılacağı yazılır. Ayrıca ödemenin nakit, çek veya farklı ödeme yöntemleri ile ödeneceği belirtilmelidir.
 • İşin Süresi : İşin başlangıç süresi ile bitiş süresi mutlaka bu maddede belirtilmelidir. Aksi halde gecikme durumunda tarafınıza bazı haklar doğacaktır.
 • Yüklenici Firma Sorumlulukları : Bu maddede yüklenici firmanın sorumluluğunda olan maddeler eklenebilir.
 • Garanti Şartları : Eğer kullanılan malzemelere yüklenici garanti veriyorsa ve yaptığı işe garanti vermesi durumunda bu maddeye garanti süresi yazılabilir.
 • Diğer Şartlar : Eğer yukarıdaki maddeler dışında ek olarak herhangi bir ekleme yapılması gerekiyor ise diğer şartlar maddesine ekleme yapabilirsiniz.

Yukarıdaki mantolama sözleşme maddeleri genel olarak kullanılan sözleşme maddeleridir. Kesinlikle olması gereken maddeler diyemeyiz. Bu nedenle sizlere tamamen bilgi amaçlı olarak yazılmıştır. Bu nedenle kimse bu maddelerin hepsini kullanmak zorunda değildir.

Mantolamada Doğru Bilinen Yanlışlar

Mantolamada doğru bilinen yanlışlar, mantolama yaptıracak kişilerin kafasını bir hayli kurcalamaktadır. Bu yanlışlar daha önceden iş verenin kulağına gelmiş olabilir veya yanlış bilgi edinmiş olabilir. Bu nedenle mantolamada doğru bilinen yanlışları sizlerle paylaşmamız bizim en tabi görevimiz olmaktadır.

Mantolamada Doğru Bilinen Yanlışlar

Mantolama yaptıracak bir çok kişi internet üzerinden araştırma yaparak işi bilen bilmeyen her yerden bilgileri toparlayıp hafızasına yer etmektedir. Ancak internet mecrası çok büyük bir deniz olduğu için her görülen veya her duyulan bilgi doğru değildir. Peki mantolamada doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

YANLIŞ : Sürme esaslı (Boya ve benzeri malzemeler v.b) ısı yalıtım malzemeleri vardır.

DOĞRUSU : Boya ve benzeri malzemeler ile ısı yalıtımı yapılmaz. Isı yalıtımı, ısı iletkenlik kat sayısı düşük ve belirli bir kalınlığa sahip mantolama malzemeleri ile yapılır. Ayrıca ısı yalıtım malzemesindeki kalınlık arttıkça yalıtım miktarı da artar. Bu nedenle süreme esaslı boyalar ve benzeri malzemeler ısı yalıtımı yapamaz.

YANLIŞ : Sıcak bir bölgede yaşıyoruz. Bu nedenle ısı yalıtımı yaptırmamıza gerek yok!

DOĞRUSU : Isı yalıtımı sadece kış için değil yaz içinde geçerli bir işlemdir. Çünkü ısı yalıtımı kışın ısıtmak, yazın ise serinlemek için kullanılan enerji ve yakıttan tasarruf sağlar. Bir yapının soğutulması, ısıtılmasından daha fazla enerji gerektirdiği için sıcak iklim bölgelerinde de mutlaka ısı yalıtımı yapılmalıdır.

YANLIŞ : Binamızın duvarları gaz beton ile örülü. Bu nedenle ısı yalıtımı yapmamıza gerek yok!

DOĞRUSU : Gaz betonları bir ısı yalıtım malzemesi veya mantolama malzemesi değildir. Hangi yapı malzemesi olursa olsun ısı yalıtımı tamamen ayrı bir iştir. Bu nedenle kolon ve kirişte dahil olmak üzere çatı ve taban mutlaka ısı yalıtım malzemeleri ile yalıtılmalıdır. Ayrıca pencerelerde özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılması gerekir.

YANLIŞ : Binamızın kuzey cephesi soğuk alıyor. Bu nedenle sadece kuzey cephesini mantolama yapmamız yeterlidir.

DOĞRUSU : Tek cephe için yapılan ısı yalıtımı ve mantolama uygulaması ısı köprüleri oluşturur. Bu nedenle ısı yalıtımı yapılmayan cephelerde ısı kayıpları devam eder. Bu nedenle çatı, duvar, döşeme, çıkma, cam ve doğramalara da ısı yalıtımı yapılması gerekir.

YANLIŞ : Isı yalıtımını bizim boyacılarda yapabilir. Daha ucuza yapıyorlar.

DOĞRUSU : Isı yalıtım işi uzmanlık gerekir. Bu nedenle binanızın mutlaka uzman kişiler tarafından incelenmesi ve sorunların çözümüne yönelik analizlerin yapılması gerekir. Aksi halde yaptırılan ısı yalıtımı deneyimsiz eller tarafından yapıldığında sizi kazanç yerine zarara sürükleyecektir.

YANLIŞ : Dış cepheye cam mozaik, PVC veya alüminyum yaptırmamız yeterli olur. Bu nedenle ısı yalıtımı yapmamıza gerek kalmaz.

DOĞRUSU : Kaplama malzemelerinin hiç biri ısı yalıtım malzemesinin yerini tutmaz. Bu nedenle diğer malzemeleri ısı yalıtım malzemeleri dışında tutmanız gerekir. Bu malzemeler ısı yalıtımını yapmaz.

Çatılarda Mantolama

Çatılarda mantolama yaptırmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken ve çatı mantolama uygulamasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilmesi ve iş veren olarak mantolama işlemlerinde bilinmesi gereken maddeleri kontrol etmeniz gerekebilir.

Çatılarda Mantolama

Çatılar duvar yapısına göre daha yumuşak zeminlerden oluşur. Bu nedenle özellikle çatı arasında yürümesi gereken mesafe varsa mutlaka ahşap kadronlar üzerine kalaslarla yürüme yolu inşa edilmelidir. Ayrıca yalıtım malzemesi üzerine yük binecek malzemeler koymak veya yük binecek herhangi bir ağırlık olduğunda şilte tipi ürünler yerine levha formatındaki mantolama malzemeleri seçilmeli ve kullanılmalıdır.

Uygulama yapılacak çatı döşemesinin üstünde toz, kir ve harç atıkları olmamalıdır. Eğer var ise temizlenmeli ve ya döşeme betonu üzerine mala perdahlı ince bir şap uygulaması yapılarak daha düzgün bir zemin oluşturulmalıdır. Düzgün bir zemin oluşturulduktan sonra yoğuşma tahkikinin sonuçlarına göre buhar dengeleyici serilir. Kalınlığı TS 825 yani “Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standartları”na göre belirlenmiş mantolama malzemesi döşenir.

Bu işlemlerden sonra mantolama malzemesinin üzerine ayırıcı tabaka yerleştirilir ve yüksek dozlu şap uygulaması yapılır. Şap uygulamasının üstüne istenildiği taktirde herhangi bir kaplama da yaptırılabilir. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta ise bu noktanın havalandırma öneminin olmasıdır. Kısacası yalıtım malzemesinden geçen su buharı yapılan havalandırma boşluğu ile atmosfere atılmalıdır.

Çatı Mantolama Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Mantolama çatı arasında betonarme döşeme üzerine uygulanmalıdır.
 • Çatı ve mantolama arasında kesinlikle havalandırma sağlanmalıdır.
 • Daha önceden çatı mantolama yapılmış, çatı arasında mevcut ısı yalıtımı yenilenirken veya teras çatı üzerine bir kırma çatı ilave edilirken uygulanabilir.
 • Kış sezonunda bitümlü su yalıtım örtüsü ile su yalıtımı yapılmış çatılarda, ısı transferi sırasında çatı boşluğunda mantolama üzerinde bulunan taraftaki soğuk yüzeylerde yoguşma gerçekleşebilir. Saçak alnı veya altında 15°’den düşük eğimli çatıilarda en az 25 mm., 15 °’den yüksek eğimli çatılarda ise en az 10 mm, sürekli havalandırma boşluğu sağlanmalıdır. Bu boşluk alanlarının toplamı çatı düzlem alanının 1/500’ünden daha az olmamalıdır.

Teknik Hususlar

 • Nefes alan su yalıtım örtüsüyle (Sd≤ 0.02 m) yapılmış uygulamalarda, çatı arasının uygun şekilde havalandırılması gerekir.
 • Yapılan mantolama boşluklarına böcek, küf ve benzeri canlıların girmesini engellemek için 3-4 mm gözenekli fileler kullanılmalıdır. Ancak bu fileler havalandırmayı engellememelidir.
 • Saçakların iç kısımlarında, çatı örtüsü ile döşemelerin birleştiği yerlerde, mantolama malzemesi havalandırmayı engellemeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Saçakta bırakılan ve sürekli açıklık kalacak şekilde mantolama malzemesi üstü boşluk bırakmalıdır.
 • Döşeme ve mantolama arasında elektrik kablosu vb. malzemelerin çevreleri buhar geçirmeyecek şekilde kapatılmalıdır. Ayrıca ıslak hacimden ve diğer hacimlerden çatı arasına çıkan tüm borular ve bacalar sıkıca kapatılmalıdır.
 • Baca veya boru içerisinde herhangi bir yoğuşma oluyor ise çatı içerisine akma ve damlamaya imkan vermeyecek şekilde eğimli bir boru yardımı ile saçaktan dışarı atılması sağlanmalıdır.
 • Döşeme üstüne serilen mantolama, duvar üstüne bindirilerek (saçak alnı veya altından çatı arasına giren havayı engellemeyecek şekilde) duvar ile ilişkilendirilmelidir. Böylece ısı köprüleri yok edilmiş olur.
 • Tüm borular için ne tür yalıtım yapılacağı belirlenmelidir. Su depolarının üst ve yanlarına mantolama yapılmalıdır. Döşemeye oturduğu yerde mantolama yapılmasına gerek yoktur. Ancak döşemeye serilen dış cephe mantolama su deposunun yanlarına döndürülerek mantolamanın sürekliliği sağlanmalıdır. Mantolama ek yerleri buhar geçirimsiz bantlar ile kapatılarak yoğuşma olması önlenmelidir.
 • Döşemeye serilen yalıtım kalınlığı homojen ve sürekli olmalıdır. Aksi halde ısı kayıpları gerçekleşir.
 •  Mantolamanın uygulanacağı döşeme yüzeyi düzgün değil ise, tesviye şapı ile düzgün bir yüzey elde edilmelidir.
 • Mantolama malzemelerinin üzerine yük binmesi durumunda, yalıtım kalınlığının bozulmaması ve malzemelerin hareket etmemesi için gereken önlemler alınmalıdır.

Yukarıda saydığımız maddelerin hepsi çatılarda mantolama yaparken dikkat edilmesi gereken hususları barındırmaktadır. Aklınıza takılan tüm soruları bizlere iletişim menümüzden ulaşarak ve arayıp sorabilirsiniz.

Döşemelerde Mantolama
Döşemelerde mantolama uygulaması son derece hassas bir uygulamadır ve özenle yapılması gerekir. Bu nedenle işlem yapılırken çok dikkatli olunmalı ve bina yapısı iyi bir şekilde teşhis edilmelidir. Sizlere döşemelerde mantolama yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmek ve kullanılan malzemeleri belirtmek istiyoruz.

Döşemelerde Mantolama

Döşemelerde mantolama yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar hakkında sizleri bilgilendirmek ve ne gibi işlemlerin yapıldığından bahsetmek istiyoruz. Ayrıca döşemelerde mantolama yaparken kullanılan malzemeleri de tanımanıza yardımcı olacağız.

Radye Temel Altında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Mantolama (dış cephe mantolama), yatay olarak döşeme betonu altına serilir. Zemine oturan döşemelerde, Mantolama olarak bünyesine su emmeyen ve yüksek basma mukavemetine sahip XPS levhalar kullanılmalıdır. Isıtılmayan bodrumların üzerinde yer alan döşemelerde, Mantolama bodrum tavanına tespit edilerek, zemin katların döşemelerden kaynaklanan ısı kayıpları engellenmiş olur.
 • Zemine oturan döşemelerde, su yalıtım örtüsü uygulanacaksa, döşeme betonunun ve ısı yalıtım malzemelerinin levhalarının altında veya üstünde uygulanabilir. Mantolama levhaları, su ve toprakta bulunan diğer kimyasallardan etkilenmemelidir.
 • Döşeme betonu Mantolama da oluşabilecek deformasyonlardan etkilenir. Mantolama malzemeleri bünyesine su emmeyen ve bu nedenle deforme olmayan tipte olmalıdır.
 • Mantolama altındaki zemin, ısı yalıtım levhalarının serilmesine uygun hale getirilmelidir. Mantolama levhaları birbirleri ile iyi kenetlenme olmalı ve aralarında boşluk kalmadan zemine serilmelidir.
 • Mantolama malzemesi, yeterli basma ve uzun süreli yüklere karşı sünme mukavemetine sahip olmalıdır. Öngörülen tüm dökme ve hareketli yükler göz önüne alınmalıdır.
 • Mantolama levhaları ve su yalıtımı membranı uzun süre serili olarak bırakılmamalıdır. Döşeme betonu dökülmeden hemen önce serilmelidir.
 1. Döşeme kaplaması
 2. Şap
 3. Bir kat serbest su yalıtım örtüsü (XPS kullanılırsa ayırıcı keçe tabakası)
 4. Mantolama
 5. Su yalıtım örtüsü
 6. Grobeton
 7. Blokaj
 8. Toprak zemin
 9. Ahşap parke
 10. Ahşap kör döşeme
 11. Ahşap kolonlar arası Mantolama
 12. Su yalıtım örtüsü
 13. Grobeton (mala perdahı)
 14. Blokaj
 15. Toprak zemin
 16. Döşeme kaplaması
 17. Yüzer şap (Donatılı, anolu, 400 dozlu)
 18. Bir kat serbest su yalıtım örtüsü
 19. Mantolama
 20. Şap
 21. Asmolen döşeme
 22. İç yüzey kaplaması

Toprağa Basan Döşeme Detayları Arakat Döşeme Detayı

 • Beton dökülürken sivri cisimlerle su ve Mantolama zedelenmemelidir. Ayrıca donatı demirleri yerleştirilirken aynı titizlik gösterilmelidir.
 • Isı yalıtımı levhaları sürekliliği bozulmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Özellikle duvar birleşimlerinde ısı köprüleri oluşmayacak şekilde detaylar çözülmelidir.
 • Duvar yalıtımı yapılırken Mantolama döşeme kalınlığının alt hizasında başlayacak şekilde yerleştirilmelidir.
 • Zemin etüdü ve zemindeki su durumu (zemin rutubeti, basınçsız su ve basınçlı su) incelendikten sonra kullanılacak ısı yalıtım malzemeleri ve su yalıtım malzemelerinin seçimi ve dizilişi yapılmalı.

Kullanılan Malzemeler Mantolama Malzemeleri

XPS Mantolama Levhaları: TS 825’e uygun kalınlıkta ve TS 11989 EN 13164 standardıina göre TSE belgeli yanma sınıfı minimum B1 olan, yoğunluğu en az 30 kg/m3, %10 deformasyonda basınç gerilmesi en az 300 kPa (C3 Sınıfı) olan, ekstrüde polistiren köpük levhalar. Statik yüklerin gereklerine uygun olarak yüksek mukavemetli (radye temel altı 400 veya 500 kPa gibi) ürünler seçilmelidir.

Betonarme Döşeme Üstünde Mantolama

Mantolama (dış cephe mantolama), döşeme betonu üzerine serilir. Su yalıtımının, döşeme betonu üzerinde olması gerekir. Mantolama malzemeleri yeterli basma ve sünme mukavemetine sahip ve rijit olmalıdır. Mantolama levhaları doğrudan ahşap vb. döşeme kaplamaları altında kullanılabilir.

 • Döşeme betonunun yüzeyi düzgün, temiz, toz ve atıklardan arındırılmış olmalıdır.
 • Şap kalınlığı, döşeme kaplaması ve yükler göz önüne alınarak, yeterli basma mukavemetine sahip olmalıdır.
 • Kapı altlarına gelen veya herhangi bir ekipmanın döşemeye tespit edilmesi gereken bölgelerde şap kalınlığının taşıyıcı olarak yeterli olmaması durumunda gereken önlemler alınmalıdır.
 • Mineral yünler ile Mantolama yapıldığında, mantolama üzerine 0.12 mm kalınlığında polietilen folyo serilmelidir. Aksi halde şap içerisindeki nem Mantolama bünyesine nüfuz edecektir. Rijit Mantolama kullanıldığında yalnızca ek yerlerine bant çekmek yeterli olacaktır.
 • Eğer sürme su yalıtımı kullanılıyorsa, mantolama ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Mantolama tabakası, şap tabakası dökülürken zedelenmemelidir. Ahşap vb. nemden etkilenen döşeme kaplamalarının, nemden etkilenmemeleri için şap tabakası üzerine polietilen folyo serilmelidir.
 • Döşeme betonu üzerinde kullanılan su yalıtımı ister sürme, isterse membran şeklinde olsun duvara döndürülmelidir. Süpürgeliklerin kaplama ile birleştikleri noktalar, su geçişini önleyecek şekilde yalıtılmalıdır.
 • Ahşap kaplamalı döşemelerde, döşeme betonu üzerinde su yalıtımı yoksa, Mantolama ile kaplama arasında buhar kesici konulması gerekir. Rijit ısı yalıtım levhaları ile yapılmış kompozit panel kullanılıyorsa, buhar kesici tabaka Mantolama altında olabilir.
 • Şap tabakalı döşemelerde, ısı yalıtım malzemesi üzerinde ayırıcı bir katman kullanılmalıdır. Kaplama tabakası yapılmadan önce şap tabakasının kuruması sağlanmalıdır.
 • Döşemedeki Mantolama (ısı yalıtımı) ile içten duvara yapılan Mantolama birbiri üzerine bindirilerek ısı köprüleri engellenmelidir. Sandviç duvar yalıtımı yapılırken, Mantolama döşeme kalınlığının alt hizasından başlayacak şekilde yerleştirilmelidir.
 • Şap tabakalı kaplamalarda, mantolama şap kalınlığı boyunca yukarı döndürülmelidir. Ancak duvara döndürülen Mantolama, duvar kaplaması ve süpürgelik ile kapatılabilmelidir.
 • Borular ile delinen su yalıtımı veya buhar kesici membranlar sızdırmaz hale getirilmelidir. Soğuk su boruları ısı yalıtımlı olmalıdır.

Kullanılan Mantolama Malzemeleri

 • EPS Mantolama Levhaları: TS 825’e uygun kalınlıkta ve TS 7316 EN 13163 standardına göre TSE belgeli, yanma sınıfı minimum B1 olan en az 30 kg/m3 yoğunlukta, %10 deformasyonda basma mukavemeti en az 200 kPa genleştirilmiş (ekspande) polistiren köpük levhalar.
 • XPS Mantolama Levhaları: TS 825’e uygun kalınlıkta ve TS 11989 EN 13164 standardına göre TSE belgeli, yanma sınıfı minimum B1 olan, en az 30 kg/m3 yoğunlukta, %10 deformasyonda basma mukavemeti en az 200 kPa (C2 Sınıfı) ekstrüde polistiren köpük levhalar.
 • Taşyünü Mantolama Levhaları: TS 825’e uygun kalınlıkta ve TS 901-1 EN 13162 standardına göre TSE belgeli, yanma sınıfı A olan en az 100 kg/m3 yoğunlukta taşyünü levhalar.
 • 3 Ara kat Döşemelerinde Mantolama

Müstakil ısıtma yapılan katlar arasında, döşeme betonu üzerinde mutlaka Mantolama yapılmalıdır. Şap dökülmeden önce ısı yalıtım malzemesi üzerine ayırıcı bir polietilen folyo kullanılması gerekir.

Kullanılan Malzemeler Mantolama Malzemeleri

 • EPS Mantolama Levhaları: TS 825’e uygun kalınlıkta ve TS 7316 EN 13163 standardına göre TSE belgeli, en az 30 kg/m3 yoğunlukta, %10 deformasyonda basma mukavemeti en az 200 kPa, yanma sınıfı minimum B1 sınıfı olan genleştirilmiş (ekspande) polistiren köpük levhalar.
 • XPS Mantolama Levhaları: TS 825’e uygun kalınlıkta ve TS 11989 EN 13164 standardına göre TSE belgeli, en az 30 kg/m3 yoğunlukta, %10 deformasyonda basma dayanımı en az 200 kPa (C2 Sınıfı), yanma sınıfı minimum B1 sınıfı olan ekstrüde polistiren köpük levhalar.
 • Taşyünü Mantolama Levhaları: TS 825’e uygun kalınlıkta ve TS 901-1 EN 13162 standardına göre TSE belgeli, yanma sınıfı A olan en az 100 kg/m3 yoğunlukta taşyünü levhalar. Su Yalıtım Malzemesi: TS 11758/1’e göre üretilmiş polimer bitümlü örtüler, sentetik örtüler ve sürme su yalıtım malzemeleri kullanılabilir.

Döşemelerde mantolama hakkında bilinmesi gereken tüm detayları sizlerle paylaştık. Diğer bilgiler için bizlerle iletişime geçebilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mantolama Genel Şartnamesi
Mantolama genel şartnamesi, mantolama işleri yapılırken iş verenin bilmesi gereken ve işin özelliklerini gösteren bir sözleşme türüdür. Peki mantolama genel şart namesi nedir? Bu şartnamede söz konusu olan bilgilerde neler yer alır?

Mantolama Genel Şartname

Binalarda Mantolama

Dünyamızdaki birincil enerji kaynaklarının çok hızlı bir şekilde tükendiği bir gerçektir. Bu nedenle gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm ülkeler enerji ihtiyaçlarını kontrol altına almak için bazı yöntemler geliştirmiştir. Bu yöntemlerin başında da mantolama geliyor.

Ülkemizde başta sanayi ve konut sektörü olmak üzere enerji tüketimleri her geçen gün artmaktadır. Özellikle konutlarda kullanılan ısıtma ve soğutma amaçlı tüketimler bir hayli yüksek miktarda tüketilmektedir. Bu enerjinin etkin kullanılabilmesi tam anlamı ile mantolama ile gerçekleşebilir.

Mantolama yani bina zarfı binanın iç ortamı ile dış ortamını birbirinden ayıran yapı elemanlarını kapsamaktadır. Duvarlar, kapılar, pencereler, döşemeler, tavan ve çatılar bir binanın zarfını oluşturmaktadır. Genel anlamda ise farklı sıcaklıkta bulunan iç ve dış ortamdaki havanın bina içi ve dışına ısı geçişlerini azaltmak için yapılan işlemlere dış cephe mantolama denir.

Duvarlarda Mantolama

Enerji verimliliğini maksimum seviyeye çıkartman için ısı kaybeden olguların hepsine mantolama yapılmalıdır. Dolgu duvar, kolon, lento, hatıl vb. tüm taşıyıcılar mantolanmalıdır. Duvarlarda yalıtım hem içten hemde dıştan yapılabilir. Bunun için çeşitli mantolama malzemeleri ve detayları uygulanabilir.

Pencere Isı Yalıtımı

Pencerelerin ısı kaybı için en önemli özelliklerinden birisi ısı geçirgenlik katsayısıdır. Bu nedenle binalarda kullanılacak olan pencerelerin ısı geçirgenlik katsayıları TS 825’e uygun olması gerekir. Isı kazançlarının ve soğutma yüklerinin kontrol altına alınabilmesi için pencerelerde kullanılan camların güneş enerjisi geçirgenliğine dikkat edilmesi gereklidir.

Pencereler, kış mevsiminde güneş ışınlarının içeri girmesine yardımcı, yazın ise tam tersine azaltmalıdır. Bunun için camlara low-e kaplı çift camlar, güneş kontrol kaplaması yapılmalı ve yalıtımlı doğramalar kullanılmalıdır.

Tavan Çatı ve Döşemelerde Mantolama

Bina ve yapılarda pencerelerden sonra en fazla ısı kaybı yaşanan bölümler tavan ve çatıdır. Bu ısı kayıplarını kazanca çevirmek için mantolama yapılması gerekir. Isı kaybeden bu çok önemli bölümlerde çatının kullanım durumu, simetrisi yani eğitimi, konstrüksiyonu ve döşemelerde uygulama sonucunda mükemmel bir kazanç elde edilir.

mantolama kararı nasıl alınır

Mantolama kararı nasıl alınır? Mantolama kararı için neler gereklidir? Mantolama kararı almak için nelere dikkat edilmelidir? En önemlisi ile kararlar alındıktan sonra mantolama firması seçimidir. Dilerseniz sizleri bu aşamalar hakkında tek tek bilgilendirelim.

Mantolama Kararı Nasıl Alınır?

Mantolama karar almak için apartman veya site yöneticileri sırasıyla karar toplantısı, teklif toplama aşaması ve bilgilendirme toplantısı ile mantolama firması aşamasına geçmelidir. Peki bu aşamalar neyi ifade ediyor?

Karar Toplantısı

Apartman veya site yöneticisi, kat malikleri ile karar toplantısı gerçekleştirir. Apartman veya siteye, mantolama yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Apartman mantolama kararının çıkması için oy çokluğu gereklidir. Karar sonucunda ve oy çokluğunda mantolama yaptırılma kararı alındıysa ikinci aşamaya geçilebilir. Bunların dışında bina sakinleri dilediğinde mantolama firması seçmek için bir komisyon kurabilir veya direk olarak yönetime yetki verebilir.

Teklif Toplama Aşaması

Apartman ve site yönetimleri firma ve fiyat araştırması yapamaya başlar, teklif istenecek firmalar belirlendikten sonra firmalardan idari ve teknik şartname ile fiyat teklifi istenir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli konu teknik şart namedir, şartnamede kullanılacak malzemeler detaylı olarak yazılmalı ve tüm firmalarda aynı özellikteki malzemeler için fiyat alınmalıdır.

Bilgilendirme Toplantısı

Başladığı hiçbir işi yarım bırakmamış, mali yapıları güçlü, teknik ve uygulamacı personeli yeterli, referans verebilecek, alternatif ödeme seçenekleri sunabilen, malzeme ve işçiliğe en az 5 yıl garanti verebilecek firmalar tercih edilmelidir.

Mantolama Malzemeleri

Mantolama malzemeleri ve mantolama malzemelerinin özellikleri hakkında sizlere bilgiler vermek ve bilinçli bir tüketici haline getirmek amacıyla hazırladığımız yazımızda mantolama malzemeleri hakkında bilgiler, bu malzemelerin özellikleri ile ilgili bazı açıklamaları ve mantolama malzemelerinin bazı avantajlarından bahsedeceğiz.

Mantolama Malzemeleri

İlk olarak sizlere mantolama malzemeleri hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Böylece mantolama malzemelerinin nelere dayanıklı olduğunu ve ne gibi özelliklere sahip olduğunu görmüş olacağız.

 1. Mantolama levhalarının üzerinde kullanılan kaplama, akrilik esaslıdır. Böyle olması dış koşullara son derece dayanıklı olması anlamına gelir.
 2. Mantolama malzemeleri sudan, nemden, UV ışınlarından, kardan ve donmadan etkilenmez.
 3. Esnektir ve çatlama olmaz.
 4. Isı iletim kay sayısı oldukça düşüktür. Isıyı geçirmeyecek kadar denebilir. (0,031 – 0,035 W/mK)
 5. Isı yalıtım değer oldukça yüksektir.
 6. Ekonomiktir.
 7. Mantolama, yapının şekline ve konumuna göre %60 ile %70’e kadar tasarruf sağlar.
 8. Yaklaşık olarak 2 veya 3 yıl içerisinde kendini amorti eder. Ayrıca sistem bina üzerinde olduğu sürece tasarruf sağlamaya devam eder.
 9. Yangın sınıfı B1’dir. Kısacası alevi yürütmeyen yapıda özelliklere sahiptir.
 10. Cephe kaplaması esnek olduğundan, deprem ve bina oynamalarından etkilenmez. Kısacası depreme dayanıklı malzemelerdir.
 11. İnsan sağlığına ve çevreye zararlı değildir.
 12. Böcek ve diğer haşereleri barındırmaz.
 13. Su geçirmez.
 14. Zamanla ısı yalıtım özelliğini kaybetmez.
 15. Hafiftir ve yapıya yük bindirmez.
 16. Yağı fiziğine uygundur.
 17. Isı köprüleri oluşturmaz ve konforlu bir yaşam sürdürür.
 18. Kolay bir şekilde uygulanır. Mantolama uygulamalarına (sıvalı ve fileli) göre çok daha hızlı ve temizdir.
 19. Solvent esaslı olmayan boyalar ile boyanabilir.
 20. Yapıya tasarım imkanı sağlar. Bina tekrardan dekore edilebilir.
 21. Üzerine uygulanacak söve, kat silmesi ve denizlik profilleri ile uyumludur.

Isı Yalıtım Sistemleri ; Karbonlu ve beyaz eps olarak iki grup ürünümüz bulunmaktadır. Mantolama paket olarak satılan bu ürünlerimiz ısı yalıtım yapıştırıcısı, eps, dübel, ısı yalıtım sıvası, donatı filesi, profiller ve dekoratif kaplamadan oluşmaktadır.

Malzemeleri ile İlgili Tanımlar

EPS’nin Tanımı

Expanded Polistiren Sert Köpük Styropor® (EPS), bünyesindeki şişirici gazı organik bir bileşen pentan olan ve stren monomerin polimerizasyonu ile elde edilen termoplastik bir yalıtım malzemesidir. Bünyesinde çok sayıda (1m³ EPS’de 3-6 milyar) küçücük kapalı gözenekli hücrelerinde kuru ve durgun hava hapsolmuştur. Bilindiği gibi kuru ve durgun hava en iyi yalıtım malzemesidir ve EPS’nin mükemmel mantolamanın bu içlerinde durgun ve kuru hava hapsolmuş gözenekler sağlar. Malzemenin %98’i hava olduğundan hafiftir ve yapılara büyük ek yükler getirmez. Levha, boru ve form verilmiş elemanlar halinde yapıların duvar izolasyonu ve ambalaj sanayinde kullanılır.

EPS’nin Genel Özellikleri

 • EPS’nin bir çok özelliği yoğunluğuna bağlı olarak değişir. EPS, yalıtım amaçlı olarak 15 ile 30kg/m³ yoğunluk değerleri arasında üretilir.
 • En ekonomik yalıtım malzemesidir.
 • Kırılgan değildir. Isı yalıtım malzemesi olarak yüksek bir esneme dayanımı vardır.
 • Yüksek mantolama sağlar. Isı yalıtım özelliği yoğunlukla artar.
 • DIN 4102’ye göre B1 Sınıfı “Zor Alev Alan, Alev Yürütmeyen bir malzemedir.
 • Buhar geçirimsizliği yapılarda kullanmaya çok uygundur ve yoğunluğu arttıkça artar. Buhar difüzyon katsayısı (µ) yoğunluğa bağlı olarak 20-100 değerleri arasındadır.
 • Basınca çok dayanıklıdır. Yoğunluk arttıkça basınç dayanımı artar.
 • Kapalı gözenekli olduğu için pratik olarak ıslanmaz.
 • Kalınlığı zamanla incelmez, sabit kalır.
 • Çevre dostu bir malzemedir. içinde ozon tabakasına zarar verici CFC, HCFC ve HFC yoktur. %100 Geri dönüşümlü (recycle) bir malzeme olup, üretim sonrası çevreyi kirletecek atık çıkarmaz.
 • Sonsuz ömürlüdür. Bina durdukça yalıtım görevine devam eder. Yalıtım özelliği zamanla değişmez.
 • Çok hafiftir, kolay taşınır, kolay uygulanır.

EPS’nin Bazı Özellikleri ile İlgili Açıklamalar

Sıcağa Karşı Dayanımı

Mantolama malzemeleri sıcağa karşı dayanıklı olması gerekir. Diğer bütün plastikler gibi EPS’nin sıcağa karşı maksimum dayanımı sıcağın süresine ve derecesine bağlıdır. Kısa süreli olarak 100ºC’ye kadar dayanıklı olmasına karşılık, uzun sürede yoğunluğa bağlı olarak maksimum 75 – 85ºC’ye, minimum olarak 180ºC’ye kadar kullanılır. Bu nedenle soğuk hava depoları gibi çok soğuk tesisler içinde ideal bir yalıtım malzemesidir.

Basınç Dayanımı

EPS’nin önemli özelliklerinden biri de kısa ve uzun süreli yüklemelere karşı gösterdiği mekanik dayanıklılıktır. Basınç dayanımı yoğunluna bağlı olarak artar. Aynı şekilde yoğunluk arttıkça makaslama bükülme ve çekme dayanımı da artar.

Su Emme Oranı

Malzemelerin su emme oranı üzerindeki etkili büyüklük gözeneklerin açık veya kapalı oluşudur. Direkt su ile temas halinde kapaklı gözenekli malzemelerin su emme oranları çok düşüktür ve EPS kapalı gözenekli bir malzemedir. Su emme oranı çok küçük olduğu için direkt su ile temas etse bile, özellikleri değişmez. EPS’yi meydana getiren Styrene, suda çözülmeyen ve erimeyen bir yapıda olduğundan gözeneklerin duvarları suyu geçirmez.

İskelet taşıyıcı sistem içinde nispeten ince duvarlara sahip binalarımızda, düşük maliyetle ısıtma ve soğutma yapabilmek, küf, terleme, korozyon vb. sıkıntılarla karşılaşmamak ve daha sağlıklı ortamlarda çevre kirliliğini en aza indirerek yaşamak için günümüzde etkin bir şekilde kullanılarak binalarin ısıl performanslarının iyileştirilmesi gerekmektedir.

Binanın ısıl performansının değerlendirilmesinde kullanılan iki önemli terim, sıcaklık ve ısıdır. Sıcaklık ve ısı terimleri arasındaki farkın açıklanması, ülkemizde oldukça yerleşmiş olan yanlış kullanımlardan kaçınılması için önemli olmaktadır.

 • Sıcaklık Isı alış verişine sebep olan, maddeye ait ve kütlesinden bağımsız bir özelliktir. Birimi Derece Santigrat (°C) veya Kelvin (K)’dir.
 • Isı sıcaklık farkı nedeniyle oluşan iletim halindeki enerjiye ısı denilmektedir. Maddeye ait bir özellik değildir. Birimi Joule (J) dür. Sıcaklıkları farklı iki sistem, birbirleri ile temas edince sıcaklığı yüksek olan sistemden, sıcaklığı düşük olan sisteme doğru kendiliğinden bir ısı iletimi meydana gelir.

Yukarıdaki açıklamalara göre duvarın havanın v.b bir maddenin (havanın, duvarın, masanın vb) ısısından bahsedilemez, sıcaklıklari belirtilir. Çünkü ısı maddenin bir özelliği değildir, iletim halindeki enerjidir. Isı iletimi aşağıdaki üç farklı yolla gerçekleşir. Kondüksiyonla (iletimle): Atomlarin titreşimleri sırasındaki çarpışmaları sonucu gerçekleşen ısı iletimidir. Bu nedenle konduksiyonla ısı iletimi en fazla katı cisimlerde görülmektedir. Konveksiyonla (taşınımla): Molekülleri serbestçe hareket eden akışkanlarda (sıvı veya gazlarda), moleküllerin uzun mesafeli yer değiştirmeleri sonucu oluşan ısı iletimidir.

Radyasyonla (Işınımla)

Isı enerjisinin, ışınım yolu ile (elektromanyetik dalgalarla), herhangi bir ara taşıyıcıya gereksinim göstermeden iletilmesi halidir.

Isı iletimi zamana bağlı bir büyüklüktür. Isı iletiminin zamanla azalıp çoğalması veya sabit kalması, ısı iletiminin rejimlerini meydana getirir. En genel haliyle ısı iletim rejimleri sabit (kararlı) rejim ve değişken rejim olarak ikiye ayrılır.

Sabit Rejimde (kararlı rejim) Isı iletimi

Sabit rejim, sabit sıcaklıklar etkisinde meydana gelen ısı iletimidir. Herhangi iki eşit zaman aralığında iletilen ısı miktarı hep aynıdır. Bu şartlarında sadece elemanın ısı iletimine karşı gösterebildiği ısıl direnç önemlidir. Bileşen veya elemanın ısıl direnci, elemanı oluşturan katmanlardaki malzemelerin ısıl iletkenlik değerleri (λ) ve kalınlıklarından (d) faydalanılarak bulunur. Her katmanın ısıl direnci d/λ ile hesaplanır. Dolayısıyla bir katmanın ısıl direncinin olabilmesi için ısıl iletkenliğinin küçük olmasının yanında anlamlı bir kalınlığa da sahip olması gerekir. Türk Standardlarında ve Avrupa normlarında ısıtma enerjisi ihtiyacı (kış şartları) sabit rejim esaslarına göre yapılmaktadır.

Değişken Rejimde Isı İletimi

Değişken sıcaklıklar etkisinde meydana gelen ısı iletimidir. Herhangi iki eşit zaman aralığında iletilen ısı miktarı değişkendir. Eğer sıcaklıklar ve dolayısıyla da ısı akımı, zamanla periyodik olarak değişiyorsa, periyodik rejim adını alır. Dış hava sıcaklığının değişimi, genellikle periyodik olarak kabul edilir. Soğutma enerjisi ihtiyacının hesaplanmasında periyodik rejim esas alınmaktadır.

Yapı konusunda kullanıcı açısından önemli bir ihtiyaç, yapı ile ilgili teknik bilgilerin, özel bilgi birikimi gerektirmeyecek şekilde anlaşılabilmesidir. Satın alınan binaya ödenen paranın karşılığında kullanım süresince, kişilerin sağlıklı ve üretken olarak yaşayabilecekleri ortamların en düşük maliyetle sağlanabilmesi tüketicinin bir binadan bekleyeceği en önemli özelikler arasındadır. Bir binanın iç dekorasyonunu, kapı ve pencerelerini, aksesuarlarını (kapı kolu, lavabo, vb) tüketicinin daha sonra istediği yönde değiştirebilmesi mümkündür. Ama kendisinin sağlıklı ve üretken olarak ve düşük kullanım maliyetleri (su, elektrik vb. faturalar, bakım, onarım faturaları vb.) ile yaşayabileceği ortam şartlarını belirleyen Yapıya ait teknik özellikleri, bina bittikten sonra değiştirmesi oldukça zordur. Bu sebeple binayı satın alırken binanın bu açıdan sorgulanması tüketicinin yararınadır.

Yapılarda mantolama enerjiden tasarruf sağlayarak gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltıp çevre kirliliğini önler. Duvar, ısı köprüleri, zemin ve tavan yüzey sıcaklıklarinın iç konfora olduğu kadar yapı kabuğu üzerinde de önemli etkileri vardır. Yeterli yalıtım yaşam kalitesine katkıda bulunur ve bina dokusunun korunmasına yardımcı olur. Sağlıklı ve rahat yaşam sadece uygun ısı ve nem şartlarına sahip olan mekânlarda mümkündür.

Eğer bir fayda maliyet karşılaştırması yapılırsa, mantolama hem ekolojik hem de ekonomik açıdan yararlı ve kısa sürede geri kazanılan bir yatırımdır. Bununla birlikte inşaatın fiziksel ve teknik prensiplerinin incelenmesi ve yüksek kalitede uygun yalıtım malzemesinin kullanımı önemlidir.
Binalarda mantolamanın bulunmayışı veya yetersiz olması sonucu ısıl konforun, yani kullanıcıların sağlıklı ve üretken olmalari için gerekli ısıl şartların, sağlanabilmesi için çok yüksek yakıt tüketimi gerekir. Çoğunlukla da bu tüketime ekonomik sebeplerle ulaşılamaz ve,

 • Kullanıcıların sağlıklarının bozulmasının yanında,
 • Binanın iç yüzeylerinde terleme (havanın içindeki su buharının iç yüzeylerde yoğunması) veya küf oluşumları (su buharının duvar içinde yoğuşması) görülür. Binanın taşıyıcı elemanlarında bu yoğuşma sonucu korozyon da oluşabilir ki, bu husus binalarin sağlamlaşması açısından çok önemlidir.
 • Bu olumsuzluklara ilave olarak yine de yüksek yakıt faturaları ödenir.

Bu sorunların giderilmesinin tek yolu doğru mantolama uygulanmasıdır. Ancak mantolama doğru malzeme, detay ve uygulama ile gerçekleştirildiği zaman faydalıdır. Üzücü olan yanlış uygulamaların sonucunda yaşananların suçlusu olarak mantolamanın görülmesi ve kişilerin mantolama yapmaktan uzaklaşmasıdır.

Halbuki doğru malzeme, detay ve işçilikle yapılan mantolama ile hem konforlu mekanların elde edilmesi ve hem de her yıl ısıtma ve /veya soğutma faturalarının en az yarısının tasarruf edilmesi mümkündür. Mantolama ısınma amaçlı enerji tüketimini olduğu kadar soğutma amaçlı enerji tüketiminin azaltılmasında da faydalıdır. Öncelikle küf ve boyada görülen hasarlar, yalıtımsızlık veya işinin ehli olmayan kişilerce Yapilan ve doğru olmayan malzemelerin kullanılmasından kaynaklanır. Doğru yalıtım ise bu sorunları ortadan kaldıracaktır. Hatta iç yüzeylerde görülen terlemenin sebebi pek çok durumda dışarıdan su girmesinden kaynaklandığı sanılsa da aslında mantolama olmayışının sonucunda iç yüzeylerin sıcaklıkların düşmesi ve iç ortamdaki buharın bu yüzeylerde yoğuşmasıdır. Mantolama ile bu sorunların da çözülmesi mümkün olacaktır.

Ayrıca, binanın taşıma gücü güvenliği açısından beton ve demirin korozyonun önlenmesi için yapılacak en doğru koruma da binaya, dışarıdan kesintisiz şekilde mantolama uygulanmasıdır. Böylelikle beton ve demir, atmosfer şartlarının olumsuz etkilerinden (yağış, sıcaklık vb.) de korunduğu için binanın kullanım ömrü güvenli bir şekilde uzayacaktır.Isı köprülerinin oluşumunu da önlenecektir.

Mantolama sonucu ısıtma/soğutma cihazlarının daha düşük kapasiteli seçilebilmesi ve donanımının daha az maliyet gerektirmesi de, her yıl sağlanacak yakıt tasarrufuna ilave mali kazançlardır.

Ülkemizde mantolamanın yeterli düzeyde yapılabilmesi için TS 825 binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardının uygulanması gerekir. TS 825 ZORUNLU BİR STANDARDDIR. Bu sebeple yeni yapılan her binanın yıl değerinin hesaplanmış olması ve standard’da verilen sınır değere elit veya küçük olması gerekir. Isı yalıtım hesaplarinda elemanların (duvar, pencere, çatı vb) ayrı ayrı hesaplanması uygun değildir ve standardlar da izin verilmemektedir. Günümüzde her binanın bütün olarak incelenmesi ve toplam yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacının belirlenmesi gerekir.
Genleştirilmiş Polistiren Köpük (Expanded Ploystyrene Foam) veya kısaltılmış şekliyle EPS ısı yalıtım malzemelerinin,

 • Isıl iletkenliği çok düşüktür.
 • Çevre şartlarına dayanıklıdır, uzun ömürlüdür.
 • Yoğunluğu geniş bir aralıkta değiştirilebilir ve böylece bütün özellikleri geniş bir aralıkta istenilen şekilde kontrol edilebilir.
 • Su emme değeri çok küçüktür.
 • Bir çok diğer ısı yalıtım malzemesine göre hem üretim aşamasında hem de daha sonraki süreçte daha çevre dostudur (içinde ve üretiminde ozon tabakas?na zarar verici CFC vb. içermez, direkt olarak küresel ısınmaya sebep olmaz, geri dönüşümü olan bir malzemedir)
 • Çok iyi darbe emme özelliği vardır.
 • Bakteri büyümesine karşı dirençlidir.
 • İstenilen biçimde üretilebilir, uygulama kolaylığına sahiptir

Bu özelliklere ek olarak en ekonomik ısı yalıtım malzemeleri olması sebebiyle ısı yalıtımı uygulamalarında önemli üstünlüklere sahiptir ve dünyada ve ülkemizde kullanımı yaygındır.

Mantolama Malzemeleri ve Avantajları

 • %60’a varan enerji tasarrufu sağlar.
 • Rutubetsiz ve konforlu yaşam koşulları sunar.
 • Nefes alan bir bina fiziğine sahip olursunuz.
 • Bina bakım ve onarım masraflarını azaltır.
 • Binanın ömrünü uzatır.
 • Daha az yakıt tüketimi ve hava kirliliğini önler.
 • Ülke ekonomisine direk olarak katkı sağlar.

Mantolama malzemeleri ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi sizlerle paylaştık. Eğer mantolama malzemeleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen bizlerle irtibata geçiniz.

Mantolama Renkleri

Mantolama renkleri bir yapının dışını etkileyecek en önemli faktörlerden birisidir. Müşterinin seçeceği mantolama renkleri bir yapıya oldukça değer katar ve dış görünüş olarak güzelleştirir. Mantolama rengi seçilirken yapılan referanslardan bakılabilir veya örnek renk kartelası üzerinden de seçim yapılabilir.

Mantolama Renkleri

Mantolama uygulamasının asıl amacı binayı manto içerisine alarak dış yüzeyden gelebilecek sıcak ve soğuk havadan iç kısmı korumaktır. Aynı zamanda ısı tasarrufu yapmak ve ay sonu gelen faturaları minimum seviyeye indirmektir. Ancak mantolama renkleri ile de binanın dış estetiğini zenginleştirmek ve binaya daha güzel bir dekor katmak için renkli mantolama yaptırılabilir. Böylece bina değerine değer katar ve görünüm bakımından oldukça hoş görünür.

Mantolama Renkleri Seçimi

Dış mantolama esnasında tercih edilebilecek renkler, ısı yalıtım sistemleri ile uyumlu ve silikon teknoloji sayesinde suya dayanıklı, nefes alan ve kendi kendini temizleyebilen dış cephe boyalarından oluşmaktadır.

Mantolama renklerinden seçim esnasında tüm bina sakinlerinin ortak beğenisini kazanmak asıl amaçtır. İVKO yapı olarak profesyonel tasarım ekibiz üç boyutlu renklendirme teknolojisi ile uygulama öncesinde sizlere renk kombinasyonlarını kağıt üzerinde gösterebilir ve fotoğraf olarak dağıtabilir. Böylece bina sakinleri renk seçimini daha kolay yapar ve işlemler daha da hızlanır.

Bu işlem yalıtım projesi sonrasında istenmeyen ve beklenmedik sonuçları da ortadan kaldırır. Üç boyutlu olarak görebileceğiniz mantolama renkleri bina üzerine sanki yapılmış gibi gözükür. Hatta mantolama sonrasında bina resminiz ile üç boyutlu fotoğraflama arasında hiç bir fark olmaz.

Isı yalıtımı ile ilgili yapacağımız görüşmeler doğrultusunda profesyonel ekibimiz sizlere tasarım konusunda bina değerine değer katacak estetik tasarımlar hakkında bilgide verecektir. Böylece yaptıracağınız ısı yalıtım çok daha fazla değer kazanacaktır.

Dış Cephe Renk Kartelası Örneği

Hasat Sarısı Deniz Kabuğu Kar Beyazı Kum
Çikolata Karaib Kahvesi Patara Ürgüp
Sis Beyazı Çöl Beyazı Bahama Beyazı Fırtına Grisi
Deniz Mavisi Buz Grisi Lal Tuğla
Yalı Pembesi Koyu Somon Olympos Okaliptüs
Gardenya Fil Dişi Sahili Yosun Yeşili Bal
Tibet Sümela Hardal Bitter

 

 

 

 

 

 

 

 

Mantolama Renkleri

 

Kartela renkleri örnek olarak verilmiştir. Görüşmelerimiz sonucunda teknik ekibimiz sizlere daha fazla renk ve kombinasyon seçeneği sunacaktır.

İVKO yapı olarak yenilikçi dış cephe mantolama uygulama ve örneklerimize referanslarımız sayfasından göz atabilir ve bina görsellerine mantolama renkleri hakkında fikir edinebilirsiniz.

Mantolama Uygulama Teknikleri

Kolon yivleri, söve dipleri, denizlik dibi gibi iskele her çalışma seviyesinde, tam olarak çalışma platformları kalas ile döşenmelidir ve yan yana en az iki adet olmalıdır. Böylece ustalar ip boyunca kesintisiz çalışma imkanına sahip olurlar. Bu çalışma platformları mümkünse çelik ve ferforje olmalıdır.

İş güvenliği açısından yağışlı ve nemli havada kaymayı engellemelidir. Ayrıca kalasların yanına takılacak bir tekmelik el aletlerinin ve malzemelerin asağıya düşmesini engeller veya çalışma iskelesinin branda ile kaplanması hem çalışanların hem de çevrenin emniyetini sağlayacaktır. İskelenin çelik olması elektrikli el aletlerinin riskini çoğaltmaktadır. Bu açıdan iskeleye her katta branşman veren topraklı etans bir şebeke tesis edilmeli elektrikli aletler en kısa noktadan, enerjiye kavuşturulmalıdır. Yukarı katlara malzeme çekilen vinç ve makara ekipmanı iskelenin herhangi bir noktasına monte ediliyorsa iskelenin o aksi sabitlemeleri, sıkılaştırılmalı veya takviye bir aks ilave edilmelidir.

Bu noktanın etrafı emniyet şeridi ile çevrilmelidir. İçinde oturulan çok katlı binada uygulama yapılıyorsa, oturanlar çocukları bakımından uyarılmalı ve küçük aktif çocukların iskeledeki işçilere özenip pencere ve balkonlardan iskeleye çıkmalarının olası bir durum oldugu gözden kaçırılmamalı, gerekirse dışa açılan pencere ve kapılarını sabitlemeleri istenmelidir.

Bu ayrıca emniyet açısından da uygun olacaktır. Ayrıca oturulan binalarda iskele ana giriş ve çıkışlar üzerinde kuruluysa bu kısımlara tünel şeklinde geçici bir malzemeden markiz yapılması (Kontraplak –OSB) bir çok sıkıntılı durumu ortadan kaldırır. 30 mt yükseklikteki bir binanin sıva ve boya uygulaması esnasında en üst katından uçan boya ve harç malzemesinin nereye kadar gideceği bilinmediğinden çevredeki arabalarda leke yapmaktadır. Bu açıdan branda ile çalışılmalı mümkün değilse en geniş emniyet şeridi uygulanmalıdır. Yüksek katlı binalarda cephenin dikine uzunluğu buna bağlı olarak yatay mesafelerin fazlalılığı az katlı binalara göre uygulama ve çözümleri daha özel kılmaktadır.

Bu özelliklerden bazılarını sıralarsak:

 1. Çalışma iskelesi düzeni, çalışmaların güvenliği ve çevre emniyeti.
 2. Rüzgar yüklerine karşı alınacak tedbirler.
 3. Cephe kaçıklıkları da pratik tedbirler.
 4. Detay malzeme seçimi ve sonlandırma.

Çalışma İskelesi Güvenliği

Mantolama/ısı yalıtımında çalışma iskelesi kurumu fixasyonu (sabitlemesi) ve seçiminde şu hususlara dikkat edilmesi uygun olur.

a- Mantolama ısı yalıtımının kesinlikle sallama iskele tabir edilen sepet iskelelerle yapılması uygun değildir. Bu tip iskelede imalatın parça parça yapılabilmesi, bilhassa gerek ip, gerek mastar kullanımını geçersiz kılmakta, yalıtım levhası döşenmesinde uygunsuzluklara neden olmaktadır.

b- Kurulacak olan sabit iskelenin mümkünse binayı L olarak kaplamasına bu sayede en az üç köşeye hakim olunmasına imkan tanır ve ip çekimlerinde binanın sadece bir köşesinin kontrol dışı kalması demektir ki, bu köşede sonradan kolaylıkla diğer tarafa uydurulabilinir.

c- Kurulacak iskele zemini tesviye edilmeli ,mümkün değilse takozlarla ilk baslangıç teraziye alınmalıdır. İskele sabitlemesinde tel ve takoz gibi basit ve mantolamanın bitişinde görsel bozukluklara neden olan sabitlemeler kullanılmamalıdır.

Sabitleme için yeni binalarda iskeleye ve binadaki dikmeye kelepçelerle bağlı çelik elemanlar, oturulan binalarda ise çelik dübel ve rot demiri sabitleme için kullanılmalıdır. Sabitleme rot ve dübelleri iskelenin yükünü karşılayabilecek kolon, kiriş, tabliye gibi noktalara (beton) çakılmalıdır. Ancak bu dübellerin çakım yerlerini büyük pano duvarlarda gözün rahat göremeyeceği ölü noktalara getirilmesinde fayda vardır.

Dıştan Isı Yalıtımı mantolama uygulamasında, Çok Katlı Binalarda Dikkat Edilmesi Gerekli Hususlar ve Bazı Pratik Öneriler Mantolama Uygulama Teknikleridir.

Rüzgar Etkileri

Çok katlı binalarda en büyük sorunlardan biri tekrarlı rüzgar yükleridir. Binanın konumu, binanın konstruktif özellikleri, coğrafi özellikler, mevsim özelliklerine göre binanın daha çok yükselen noktalarında bu yüklerin etkilerini tahmin etmek zordur. O açıdan hem çalışma esnasında , hem de uygulamanın uzun ömürlülüğü için rüzgar yükleri ile ilgili tedbirleri almakta fayda vardır. Bunlardan bir tanesi cepheyi yatay dilatasyonlar ile bölmektir. Bu dilatasyon işlerinin rüzgar yüklerinde sağladığı faydalarla birlikte çok katlı binalarda cephe kaçıklıklarının ipe alınmasında göreceli olarak faydası vardır. Her dilatasyon noktasını dikine çıkışta bir kırılma noktası kabul ederek, cepheyi her bölünme içinde bağımsız olarak şaküle alabiliriz.

Uygulama esnasında karşılaşılacak rüzgarların çalışanları tehlikeye düsüreceği açıktır. O açıdan bilhassa brandalı iskelelerde sabitleme sayısı en az %40 arttırılmalıdır. Bitiş noktaları saçak, denizlik, harpuşta gibi mutlaka sabitleme elemanları ile bitirilmeli rüzgarın tekrarlı ve inatçı etkisini, o noktadaki mantolamayı bir süreçte yorup açabileceği unutulmamalıdır.

Dış Cephe Kaçıklıkları

Ne yazık ki ülkemizde bina cephelerinin kaçık olması veya bir binanin şakülünde ve köşelerinin gönyeli olmaması normal kabul edilebilir bir durumdur. Ancak mantolamayı gerekli kuralları ile yaptığınızda ortaya bir çok komplikasyon çıkmaktadır.

1- Prizmatik ve 90/270 derecelik köşelerle inşa edilen bir binayi poligon kabul edersek ve mantolamanın gerektirdiği şekilde köşeleri dik binmeli yaparsak açılar ve şakül uygun ise poligonun kapanmasında hiç bir sorun yasanmayacaktır. Ancak kullandığımız boardları birer vektör kabul edersek (XPS-X= 1.20 MT y=0.60 EPS X=100 y=0.50m) prizmatik binamızın xyz koordinat sistemine bu vektörler yerlestirildiği inde asağı yukarı 0.001 cephe kaçıklığı alan bir binanın 30 mt lik en üst katında köşede oluşacak yapıştırıcı kalınlığı 4.25 cm’dir. Bu kaçıklık 0.002 mm/m2 olursa yani 30 mt’lik binada 6 cm en üst köşede yapıştrıcı kalınlığıi 8.50 cm dir. 30 mt yüksekte ve arkasında bu kadar yapıştırıcı olan yalıtım plakasını dübellemek ve orada tutmak mümkün değildir. Uygulamada bu tip binalarda önerdiğimiz yukarıda bahsettiğimiz gibi cephenin bölünerek hata miktarının her bölünmede kendi içinde halledilmesidir. Yataydaki ip kaçıklıkları çok fazla ise ve arkadaki yapıştırıcı kalınlığı 10-12 mm’yi geçiyorsa tavsiyemiz farklı kalınlıklarda yalıtım plakaları uygulayarak uygulamanın yürütülmesidir. Bu durumda da dübel boyları ve ilave levha için yapıştırıcı özelliklerinin üretici firmalarla beraber saptanmasıdır. Binalarinin kaçıklıklarının giderilmesinde en önemli konulardan birisi de röleve alımıdır. L tipi iskele kurulmasının önemi burada görülecektir. L tipi iskele ile birbirine dik iki ana cephenin ipleri yatay ve düşey çekilerek cephe kaçıklıkları önceden tespit edilmeli veya aksam üstü saatlerinde ratatörlü bir lazer tarayıcıda kullanılabilir. Alınan röleve ile uygulanılacak tedbirler önceden masada planlanması tavsiye olunur. İmalat bir cephede başladıktan sonra bazı tedbirlerin alınmasi için geç olacaktır.

Detay Malzeme Seçimi ve Sonlandırma

Yüksek katlı binalardaki bir kısım özelliklerden yukarıda bahsettik. Bu özelliklerden dolayı seçilen malzemede bazı nitelikler olması gerekmektedir. Bunlardan en önemli birkaç tanesi ,şunlardır;
Yapıştırıcı, sıva ve yalıtım levhaları tipleri EN normları ve referanslarındaki değerleri sağlamalıdır.
Detay malzeme olan köşe profilleri takviye edilmiş, sıkıştırılmış, polystrol profil olası genleşmeler ve yüklerin karşılanması açısından uygun olacaktır.

Yatay dilatasyonlar fonksiyonuna uygun üretilmiş ve sisteme su almasını engelleyici detaylara sahip olmalıdır.
Düşey dilatasyon derzleri (varsa) tekniğine uygun bu iş için, üretilmiş EPDM genleşme elemanlı olmalıdır.
Açıklıkların kenarları EN normlarına uygunlukta file takviyeli olmalıdır.

Pencere, kapı, dilatasyon, denizlik, harpuşta benzeri tüm bitiş noktaları sisteme su ve hava etkisini kaldıran, mastik,suya hassas profil veya kendinden yapışan bitiş profilleri ile donatılmalıdır. Hiç bir file bitiş noktası sabitlenmemiş kalmamalıdır.

Sıva ve dekoratif mantolama cephelerin büyüklüğü göz önüne alınarak yeterli sayıda ekiple, kesiksiz bir işlemle bölünme noktasına kadar yapılmalıdır. Bilhassa dekoratif kaplamada böylece ek yerlerinin rahatsız edici görüntüsü olmaz.

İskele sökümünden önce tüm cephe gözden geçirilmeli mastik, detay check list’i yapılmalı, temizlik yaptırılmalı, yağmur inişlerinin ve diğer açık rajların rijitliği ve geçirimsizliği test edilmelidir. Varsa gizli ve açık derelerin mantolama ile ilişkisi ve hataları kontrol edilmelidir. İskele sökümünden sonra sabitleme dübelleri Poliüretan köpükle yalıtılmalı, üstleri sıvanmalı, bu sıva gerekirse sıcak hava tabancası ile kurutulmalı sonra dış cephe boyası rötuşu yapılmalıdır.

Mantolamada yapılan hatalar

Mantolamada yapılan hatalar ve bu hatalardan dolayı oluşan teknik uygulamalar, genel uygulama hataları, detay eksiklikleri ve problemler ile uygun olmayan malzeme seçimleri hakkında sizlere bilgiler vermek istiyoruz. İVKO Yapı olarak mantolama işini profesyonel anlamda yapmakta olup bu hatalardan her zaman kaçınıyoruz.

Mantolamada Yapılan Hatalar

Mantolama uygulaması özellikle son beş sene içerisinde gittikçe artan bir ivme ile İstanbul başta olmak üzere tüm illerde yaygın olarak artmaktadır. Özellikle dış cephe mantolama son yılların en popüler uygulamalarından birisidir. Ancak bu süreç içerisinde bir çok tecrübesiz mantolama firmalarının yaptığı hatalar nedeniyle haddinden fazla hatalar meydana gelmektedir.

Dış cephe mantolama şirketleri, bilgi, birikim, tecrübe eksikliği gibi nedenlerden yaptığı hatalar gözlemlerimiz arasında yer almaktadır. Bir çok projemizde ve yaptığımız keşifler sonucunda mantolamadan beklenen performansın tam aksine performans kayıpları gözlemlerimiz arasında görülmüştür.

Bu gibi problemlerin ana kaynağı, profesyonel olmayan firma veya şahıslara bu işleri vermektir. Profesyonel bir mantolama yapabilmek için tecrübeli ve yeterli sayıda personele sahip, bilgi ve birikimi iyi, müşteri memnuniyeti ön planda olan firmaların seçilmesi, problemleri ortadan kaldırmak için en iyi çözümdür.

Teknik Olarak Yanlış Yapılan Uygulamalar

İnşaat sektöründe sık sık rastladığımız tabirler vardır. “Deneme yanılma payı yöntemi” veya “olsa olsa yöntemi” olarak bilinir. Bu yöntemler teknik olarak yanlış yapılan uygulamaların başlıca nedenleri arasındadır. Birbiri ile uyumlulukları (su buharı geçirgenlikleri, su emme değerleri, yapışma ve kopma değerleri, genleşme ve shrink özellikleri v.b) test edilmemiş malzemeler arasındaki ısıl farklılıklar sonucu boyut değişimleri ve bu değişim sırasında malzemelerin birbirini itmesi nedeni ile de hasar oluşmustur. İlk maliyeti ucuz gibi görünen bu uygulamada, hasar yıllar içinde devam edeceğinden yapılan tüm harcamalar boşunadır ve uygulama maliyetleri yüksektir.

Binanıza yapılan mantolama da , ısı köprüleri için önlem alınmaz ise özellikle de mantolama yapılan cephelerde komşu kolon, kiriş ve döşemelerde yoğuşma olmaktadır. Dolayısı ile ısı kayıpları kaçınılmaz bir hal alır.

Mantolama da Genel Uygulama Hataları

 1. Dübel montajının yanlış yapılması
 2. Dübel deliklerinin büyük açılması
 3. Markasız ve kalitesi dübeller kullanmak.
 4. Eksik dübel kullanmak.
 5. Bina rüzgar yüklerinin dikkate alınmaması
 6. Isı yalıtım levhalarının şaşırtmacasına ve yanlış dizilimi
 7. Donatı filesinin kötü marka veya kalitesiz olması hatta filenin alkali direnci olmaması
 8. Donatı filesi uygulamasında file bindirmelerinin yapılmaması
 9. Isı yalıtım levhaları arasında boşluk bırakılması ve bu boşluğun sıva veya harç ile doldurulması
 10. Mantolama ile su yalıtımı birleşim detaylarının iyi çözülmemesi

Mantolama da Detay Eksiklikleri ve Problemleri

 • Paratoner ve yağmur borularının sistemin içine gömülmesi
 • Bina çıkmalarında ve balkon detaylarında ısı köprüleri oluşturmak.
 • Dilatasyonlarda profil kullanılmaması yada yanlış ve uygun olmayan profillerin kullanılması
 • Kar ve yağmur sularının biriktiği noktaların mantolama içerisine sızması

Mantolama da Uygun Olmayan Malzeme Seçimi

 1. B1 yangın sınıfı olmayan malzemelerin seçilmesi
 2. Isı yalıtım levhalarının mantolama sistemi için uygun olmaması ve markasız malzemeler seçmek.
 3. Standartlara uygun olmayan malzemeler kullanmak. (Sıva tutucu, emperenye sistemi olmayan taşyünü)
 4. Ölçüleri uygun olmayan profillerin kullanılması

Mantolamada Yapılan Hatalar – Zemin Problemleri

Mantolamada yapılan hatalar içerisinde zemin problemleri en çok rastlanılan problemlerden birisidir. Bu nedenle bu kısma çok dikkat etmek gerekir. Aksi halde tasarruf edemez ve yapılan mantolamadan verim alamazsınız.

 • Zeminde toz, kir ve yağlı yüzeyler olmamalı. Var ise temizlenmeli.
 • Tuz kusması olan cephelere mantolama yapmak.
 • Yosun, bakteri üretmiş cephelere uygulama yapmak.
 • Düzgün olmayan ve gevşek zeminlere mantolama yapmak.

Malzeme Depolama Hataları

 1. Isı yalıtım levhaları, güneş, yağmur veya korunmasız bir şekilde stoklama yapılması depolama hatalarına girer.
 2. Isı yalıtım levhalarının gelişi güzel dizilmesi ve stoklanması durumu
 3. Mineral mantolama levhalarının eğilme durumunda hasar görmesi ve bu malzemelerin mantolama da kullanılması uygun değildir.

Mantolamada yapılan hatalar ve göze çarpan hususlar hakkında sizleri bilgilendirmek istedik. Bu bilgilendirmeler tamamen sizlerin yararına olmakla beraber firmamızda kesinlikle rastlamayacağınız hatalardır.